július 2024
hKscpsv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
KaranTéma - Jó éjszakát, gyerekek! A TV Maci

Pár perc múlva 20 óra. A TV Maci elvégzi az esti tornagyakorlatokat, szépen megmossa a fogát, majd leül a fekete-fehér televízió elé és bekapcsolja az Esti mesét. A mese után pedig aludni tér: jó éjszakát, gyerekek!

1963. április 15-ét írunk. Ez a nap a TV Maci első nyilvános fellépése, melyet közel 60 év töretlen népszerűség követ. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy generációk nőttek fel szerethető figuráján, sokszor jobban várva a kedves mackót és hű társát, mint magát az esti mesét.

A TV Maci nem önálló mesefigura volt, hanem az esti meséket bevezető jelenet, szignál, a kis nézők azonban kezdettől fogva mesealakként kezelték. Ezért több könyv is született róla Bálint Ágnes tollából, aki a TV Maci létrejöttét is kezdeményezte. A legelső figurát Köber Tibor alkotta meg, a karaktert és környezetét azonban többször is módosították az évtizedek során. 1968-ban hajat és kék pöttyös hálóruhát kapott. Az 1980-as évek legelején, a színes televízió térhódításával párhuzamosan a maci környezetét is korszerűsítették, modernebb bútorokat, csinosabb ruhát kapott. 1982-ben Foky Ottó újította meg ismét az egész karaktert és új hálótársat is tervezett a maci számára: Paprikajancsit. Az új TV Macit olyannyira megszerette a közönség, hogy szabályos közfelháborodást okozott, amikor 2012-ben új tervezésű macival próbálták meg helyettesíteni.

A TV Maci ikonikus szerepét mi sem mutatja jobban, minthogy 1980-ban 7 napot töltött a világűrben Farkas Bertalan, első magyar űrhajósunk társaként, és a Szojuz-36 fedélzetéről olvasta fel a gyerekeknek az esti mesét…

Játékgyűjteményünk megbecsült tagja a Foky Ottó-féle TV Maci után készült kesztyűbáb, és az 1986-ban kiadott könyvecske, amelyben a maci egyes szám első személyben mesél a színfalak mögött zajló munkálatokról, a forgatások izgalmairól. És pár hónappal ezelőtt a régebbi, pöttyös ruhás TV Maci is gyűjteményünkbe került egy nagylelkű ajándékozásnak köszönhetően. Nagyon várjuk, hogy egyszer egy időszaki kiállításon megmutathassuk őket!

 

Polgár Mónika, történész-muzeológus

 

Műtárgyfotók: Óbudai Múzeum, Sárospataki Györgyi

Fotók: Fortepan / Rádió és Televízió Újság

Ha tetszett, oszd meg ismerőseiddel!

Az oldal sütiket és egyéb nyomkövető technológiákat alkalmaz, hogy javítsa a böngészési élményét, azzal hogy személyre szabott tartalmakat és célzott hirdetéseket jelenít meg, és elemzi a weboldalunk forgalmát, hogy megtudjuk honnan érkeztek a látogatóink. Adatvédelmi szabályzat megtekintése