2021 őszi programjaink

2021 őszén az alábbi városi sétákkal, tárlatvezetésekkel várjuk Látogatóinkat.

2021. október 2., szombat 11.00-13.00 Műhely, üzem, gyár I. – Ipartörténeti barangolás Óbudán

Sétánk során az óbudai ipar 18-20. századi fejlődését, helyszíneit, az egykor itt működő üzemek történetét elevenítjük fel. A téma nagysága és területi vonatkozási miatt sétánknak két változata van, amely két különböző útvonalat jár be. Ez alkalommal a hajdanán a Szentlélek tértől északra működő ipari egységeket mutatjuk be: Goldinger-féle Jéggyár, Óbudai Dohánygyár/BRG, Óbudai Hajógyár, Kéky Imre Első (Asztalos) Szerszámgyár, Leipziger-féle Szeszgyár/Buszesz, Jéggyár, Budapesti Harisnyagyár, Magyar Textilfestőgyár, Házgyár, Óbudai Gázgyár, Facsavargyár, Mezőgazdasági Gépgyár, Gép- és Felvonógyár, Hüttl/Aquincumi Porcelángyár, Óbudai malom, Szőnyeggyár, Selyemkikészítőgyár, RADELKIS, téglagyárak, Óbudai Harisnyagyár.

A séta az Óbudai Múzeum recepciójáról indul. Max. létszám: 25 fő

2021. október 8., péntek 16.00-17.00 Pincetúra, kicsit másképp – Tárlatvezetés

Az Óbudai Múzeum pincéjében látható kiállítás a mai Fő téren állt két középkori templom történetét mutatja be. Kevesen tudják, hogy Óbuda a 11. századtól 1343-ig királyi, majd a török időkig királynéi központ volt. A város középkori épületei azonban áldozatul estek a tatárok és a törökök pusztításainak, majd a Zichyek és a lakosság építkezéseinek. Így ezen épületek romjai nagyrészt a „talpunk alatt” rejtőznek. Felszín alá vezető programunk során látogatóink nem csupán az egykori Szűz Mária és Szent Péter templom történetét ismerhetik meg, hanem a 11-14. században Óbudán működő királyi, királynéi központot és Piast (Lokietek) Erzsébet királyné mecénási tevékenységét is.

Helyszín: „Templomok a talpunk alatt” című kiállítás

A tárlatvezetés az Óbudai Múzeum recepciójáról indul. Max. létszám: 15 fő

2021. október 13., szerda 17.00-18.00 Ízek, konyhák, receptek. Kalandozás a babakonyhák világában – Tárlatvezetés

A kislányok babái köré létrehozott világ, azaz a babaház és berendezése mind anyagában, mind kivitelezésében pontosan leképezte a felnőttek tárgyi kultúráját. Nem volt ez másként a konyhában sem: a lakáskultúra és technológiai változások nyomot hagytak a játéktűzhelyeken, csöpp bútorokon, eszközökön is. Minthogy azonban a babaház sokkal több volt kezdetben, mint egyszerű játék, sőt a 17-18. században még nem is a gyermekek számára készültek, ezért először egy babaház-történeti kitekintést teszünk. Majd nyomon követjük a 20. század konyhai változásait, és azt is megnézzük, mi rotyogott a fazékban a különböző korszakokban.

Helyszín: Játékkiállítás. Max. létszám: 15 fő

2021. október 16., szombat 11.00-13.00 Műhely, üzem, gyár II. – Ipartörténeti barangolás Óbudán

Sétánk során az óbudai ipar 18-20. századi fejlődését, helyszíneit, az egykor itt működő üzemek történetét elevenítjük fel. A téma nagysága és területi vonatkozási miatt sétánknak két változata van, amely két különböző útvonalat jár be. Ez alkalommal a hajdanán a Szentlélek tértől délre működő ipari egységeket mutatjuk be, sok egyéb között: Lenz-féle Bőrgyár, Meteor Pénzszekrénygyár, Goldberger Textilgyár, Jakab Leitner Kékfestőgyár, Kánitz-féle Kékfestőgyár, Král Kőfaragótelep, Spitzer Gerzson/Fürst-féle Kékfestő-Pamutkikészítőgyár, Kesztyűvarrótelep, Magyar Reszelőgyár, Magyar Csiszolókoronggyár, Atlanatica Cipőgyár, Jagscha Károly Zongoragyár.

A séta az Óbudai Múzeum recepciójáról indul. Max. létszám: 25 fő

2021. november 4., csütörtök 11.00-12.00 Pincetúra, kicsit másképp – Tárlatvezetés

Helyszín: „Templomok a talpunk alatt” című kiállítás

A tárlatvezetés az Óbudai Múzeum recepciójáról indul. Max. létszám: 15 fő

2021. november 20., szombat 11.00-12.30 A Zichy-kastély titkai – Kastélytörténeti séta – BETELT!

Az óbudai Zichy-kastély nem csupán a Fő tér egyik legfőbb látványossága, de otthont ad több múzeumnak és kulturális programnak is. Bár a környéken élők számára szinte mindennapi helyszínnek számít, története mégsem igazán ismert. Az épület a magyar történelem egy különleges időszakában született, amikor a főuraknak lakhelyük nem csak életteret adott, de reprezentálta is őket. Mikor és ki építette a kastélyt? Pontosan milyen funkciót láttak el a különböző épületszárnyak? Mi volt az épület sorsa és milyen átépítéseket láthatunk jelenleg? A séta során a településünket érintő fontos eseményeket is felelevenítjük.

A séta az Óbudai Múzeum recepciójáról indul. Max. létszám: 20 fő

A séta során zárt, beltéri helyiségeket is érintünk, ezért a programon csak védettségi igazolvánnyal lehet részt venni.

A programok ingyenesek, regisztráció: programok@obudaimuzeum.hu

A tárlatvezetéseken, valamint a kastélytörténeti sétán védettségi igazolvány felmutatásával lehet részt venni, az ipartörténeti sétákon nincsen szükség igazolványra.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!