1995-ben, negyed évszázaddal ezelőtt jelent meg Óbuda Évszázadai címmel a III. kerület történetét bemutató monográfia, amely több kiadást is megért és páratlan népszerűségre tett szert a helytörténet iránt érdeklődők körében.
Az e kiadványhoz kapcsolódó, annak szellemiségét követő Óbuda Története 2020 augusztusában az Óbudai Múzeum kiadásában és Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának támogatásával jelent meg. Főszerkesztője Népessy Noémi, a Budapest Történeti Múzeum főigazgatója, további szerkesztők: Dr. Láng Orsolya, a Budapest Történeti Múzeum – Aquincumi Múzeum igazgatója, valamint Viszket Zoltán, az Óbudai Múzeum igazgatója.
A könyv egyik fő célja a tudományos alapokon nyugvó közérthető ismeretterjesztés, amit az adott korszak egyes tudományterületeit képviselő szakértők meghatározott tematikára felfűzött tanulmányainak sorozata bont ki. A kronológiai felosztás értelmében Óbuda története az őskortól indul, majd követi a római kor, népvándorlás kora, (korai és késő) középkor, török kor, majd a város 1873-as egyesítésétől 1950-ig tartó időszak, végül az 1950-es évektől napjainkig terjedő tanulmánysorozat.
Az Óbuda Története tanulmánykötet megírásában 40 szerző vett rész, elsősorban történész, régész, művészettörténész muzeológusok, akik ma is az óbudai múzeumok kötelékében dolgoznak (Óbudai Múzeum, BTM – Aquincumi Múzeum, BTM – Kiscelli Múzeum, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum), valamint rendszeresen publikáló, elhivatott helytörténeti kutatók.
A könyv a legfontosabb és legfrissebb kutatási eredményeket közvetíti és szeretne megfelelni a 21. század vizuális kultúrsokkjának, amelyhez a közel 500 darab (köz- és magángyűjteményekben őrzött) eredeti archív és jelenkori városi fénykép, ásatási fotó, metszet, térkép és műtárgyfotó szolgál alapként. A tanulmányokat illusztráló képes anyag teszi még érthetőbbé és élményszerűvé Óbuda történetét.
Népessy Noémi (főszerk.): Óbuda Története
Óbudai Múzeum, Budapest, 2020
621 oldal
486 kép
A kötet megvásárolható az Óbudai Múzeum recepcióján. Ára: 9.700 Ft