szeptember 2024
a pilisi Madonna története, műtárgybemutató az Ars Sarca Fesztivál keretében
2024. szeptember 20.
Középkori séta "Óbuda mecénása", Piast Erzsébet királyné nyomában, a Kulturális Örökség Napjai keretében
2024. szeptember 21.
Az Óbudai Múzeum országos ITT HELYTÖRTÉNETI KONFERENCIA felhívása 2024

Az Óbudai Múzeum országos ITT HELYTÖRTÉNETI KONFERENCIA felhívása előadás megtartására

„Mi alakítjuk az épületeinket, utána viszont ők formálnak bennünket.” W. Churchill

Időpont: 2024. november 25-26.

Helyszín: Óbudai Múzeum Goldberger Textilipari Gyűjteménye, 1036 Budapest, Lajos utca 136-138.

Az Óbudai Múzeum – immár második alkalommal – helytörténeti konferenciát és módszertani műhelyt szervez 2024. november 25-26-án.

A konferencia célja:

Egy épület megépítése nemcsak egy fizikai objektum létrehozásáról szól, hanem egy élettér és közösségi helyszín létrehozásáról, mely az emberek szükségleteit szolgálja.  Vajon helytörténeti események szempontjából milyen jelentőséggel bír egy-egy épület? Milyen szervező ereje lehet a lakóháztípusoknak? Milyen célból szolgálja a közösséget az épített és a megtervezett környezet és ez idővel hogyan változhat? Milyen funkcióváltozások történhetnek?

A konferencia nemcsak az elméleti tudást kívánja bemutatni, hanem a gyakorlatban is alkalmazható helytörténeti ismeretátadási módszertanokat is. Várunk olyan jó gyakorlatokat, melyek a helyi épített örökséghez kapcsolódó tudás átörökítéséért és megismeréséért tett törekvéseket mutatják be. Célunk, hogy ne csupán a kutatások bemutatásának platformja legyünk, hanem a résztvevők közötti kapcsolatok és együttműködések előmozdítására is lehetőséget nyújtsunk.

Fontos dátumok:

• Az absztraktok benyújtásának határideje: 2024. október 04. 23.59
  • Az elfogadásról szóló értesítés: 2024. október 16.
  • Részletes program meghirdetése: 2024. október 21.
  • Regisztrációs időszak: 202. október 21.- 2024. november 11.
  • Konferencia időpontja: 2024. november 25-26.

Tematikák:

Lehetőséget biztosítunk minden helytörténeti témában jártas kutatónak, tudományos munkatársnak, kulturális és ismeretátadási szakembernek, hogy a konferencia témájához kapcsolódóan nyújtsanak be előadásokat és jó gyakorlatokat. Két típusú előadásra biztosítunk lehetőséget a beadott témától függően: 30-35 perces és 10-15 perces bemutató jellegű előadás. A beadványok a helytörténet lehetséges témájának alábbi köreit vizsgálhatják többek között, de nem kizárólagosan:

Helytörténeti és módszertani témák:

• Épületek funkcióváltozásainak okai
  • Aktív közösség számára épített épületek és közösségek története
  • Az építészet eszközeivel létrehozott közösségi terek, melyek megteremthették aktív közösségek megszületését
  • Helytörténeti jelentőséggel bíró épületekben működő muzeális intézmények szerepe, felelőssége az örökségvédelem és/vagy ismeretátadás területén
  • Közösségi emlékezet és a valós épülettörténetek Épületek olyan történetei, melyek az eredeti funkciójukat elvesztették és a közösség emlékezetében másként éltek tovább vagy feledésbe merültek.
  • Épített örökség helytörténeti szempontú bemutatása épület falain belül és/vagy kívül (módszertani fókusszal)
  • Épített örökséghez kapcsolódó digitális történetmesélések
  • Egyéb kapcsolódó résztematika a helytörténeti szempontú épített örökség témán belül

A jelentkezőket arra kérjük, hogy a legfeljebb 300 szavas összefoglalójukat küldjék el részünkre ezen a jelentkezési íven 2024. október 04., 23.59-ig!

Az eredményről 2024. október 16-át követően, írásban küldünk kiértesítést.

Felmerülő kérdések esetén keressék múzeumunk munkatársait bizalommal az ittkonferencia@obudaimuzeum.hu címen.

Csatlakozzon hozzánk előadóként!
ITT – Identitás, Történet, Tudomány