Fél évszázad Óbuda-Békásmegyer múltjából tablókiállítás
Február 28-án felkerültek az új tablók szabadtéri kiállításunk oszlopaira, így már látogatható a békásmegyeri piacon 150 ÉVES BUDAPEST – 50 ÉVES ÓBUDAI MÚZEUM, Fél évszázad Óbuda-Békásmegyer múltjából című kiállításunk.
Budapest főváros 150 évvel ezelőtti megszületése egyszerre tekinthető a politikai akarat és a gazdasági törvényszerűség produktumának. A testvérvárosok egyesítéséről rendelkező 1872. évi XXXVI. tc. egységes közjogi, közigazgatási és financiális keretbe szervezete a korábban önálló Pest, Buda és Óbuda településeket, valamint a Margit-szigetet. Óbuda mezőváros fejlődésének biztosítéka az egységes főváros létrejötte volt. A sok nemzetiségű, nyelvű és felekezetű, mintegy 16 ezer lakosú település lehetőséget kapott arra, hogy a modernizáció útjára lépjen. Ebben jelentős szerepe volt a kiváló városvezetőnek, Harrer Pálnak, Óbuda első polgármesterének, akinek ezirányú tevékenységéről az Óbudai Múzeum Fő téri épületében április 30-ig látogatható időszaki kiállításunkban is megemlékezünk.
Óbuda jelentős infrastrukturális hátrányból indult a városegyesítésnél, és a szőlőföldek kipusztulásával a település gazdasági szerkezete egy meghatározó változáson esett át, melynek kifutása a 20. század elejére tehető. Ennek végeredményeként Óbuda egy fővárosi iparkerületté alakult át. Az idén 50 éves Óbudai Múzeum egyik kiemelt feladata településünk múltjának kutatása és bemutatása. Tematikus tablókiállításunk fél évszázadot (1873-1925) mutat be Óbuda és a szomszédos Békásmegyer múltjából, kiemelve azt a változást, amelyet a városegyesítés okozott. Ugyan Békásmegyer ebben a korszakban még nem tartozott a fővároshoz, de Budapest közelsége hatással volt a településre. Emellett megismerkedhetnek az Óbudai Múzeum 50 éves történetével, legfontosabb eseményeivel is.
Látogassanak el Békásmegyerre, kiállításunk 2024. április végéig tekinthető meg!